SCENARIUSZ  LEKCJI  OTWARTEJ  Z  JĘZYKA  POLSKIEGO 

 

I  INFORMATYKI

 

Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach

 

 

Data: 15.12.2004r. , Klasa: II B

 

Prowadzący: mgr Krystyna Michalska i mgr inż. Andrzej Irlik

 

Temat lekcji: „ Pan Tadeusz” – epopeja narodowa.

 

Cele:

  Uczeń:

·        umie posługiwać się komputerem

·        potrafi wejść do programu eduROM Strefa G3, j. polski

·        zna treść lektury

·        umie wyszukiwać informacje zawarte w programie

·        potrafi zaprezentować twórczość poety

·        umie podsumować lekcję

·        zna terminy literackie omawiane na lekcji

 

Pomoce:

·        program komputerowy do nauki języka polskiego eduROM Strefa G3

·        projektor cyfrowy, ekran, laptop z kartą sieciową

·        zeszyt, lektura „ Pan Tadeusz”

·        plansza dot. życia i twórczości A. Mickiewicza

·        album malarstwa polskiego

·        encyklopedia multimedialna PWN

·        ilustracje A. Mickiewicza według Tadeusza Czuraja i innych autorów

·        lekcja w pracowni komputerowej

 

Ścieżki edukacyjne: czytelnicza i medialna (CM ), ekologiczna (EKO)

 

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie:

1.      Przedstawienie przez nauczyciela języka polskiego informacji zw. z przebiegiem lekcji, nawiązanie do poprzednich tematów.

2.      Zaprezentowanie przez uczniów życia i twórczości Adama Mickiewicza (plansza).

3.      Zapisanie tematu lekcji: „ Pan Tadeusz” – epopeja narodowa.

4.      Wejście do programu – nauczyciel informatyki loguje uczniów do programu eduROM Strefa G3, język polski.

 

Rozwinięcie:

1.      Prezentacja przez nauczyciela języka polskiego haseł programowych: ( Inspiracje literackie; „Pan Tadeusz” jako epopeja narodowa; Geneza „Pana Tadeusza”; Inwokacja; Opisy przyrody; Opis dworu szlacheckiego; Kultywowanie tradycji; Antropomorfizacja przyrody)

2.      Analiza ćwiczeń zamieszczonych w programie Strefa G3 (współpraca nauczyciela języka polskiego z nauczycielem informatyki).

-         Inspiracje literackie.

-         „ Pan Tadeusz” jako epopeja narodowa.

-         Geneza „ Pana Tadeusza”.

-         Inwokacja.

-         Opisy przyrody.

-         Opis dworu szlacheckiego.

-         Kultywowanie tradycji.

-         Antropomorfizacja przyrody.

3.      Praca w grupach (po dwie osoby) – rozwiązywanie krzyżówki i wklejenie notatki do zeszytu. Hasło: epopeja

 

 Hasła do krzyżówki:

1)      Opowiada historię zamku Horeszków Hrabiemu, potomkowi rodu.

2)      Nadawanie elementom przyrody cech ludzkich.

3)      Rozwinięta apostrofa umieszczona na początku utworu, w której poeta zwraca się do muzy, bóstwa z prośbą o natchnienie, inspirację twórczą.

4)      Dworek na Litwie, w którym się rozgrywa akcja.

5)      Uniwersytet, w którym studiował Mickiewicz.

6)      Główny bohater „ Pana Tadeusza”.

7)      Rozprawiał o grzeczności.

 

 

 

 

 

1

G

E

R

W

A

Z

Y

 

 

 

 

 

 

2

A

N

T

R

O

P

O

M

O

R

F

I

Z

A

C

J

A

 

 

3

I

N

W

O

K

A

C

J

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

S

O

P

L

I

C

O

W

O

 

 

 

 

 

 

 

5

W

I

L

E

Ń

S

K

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

J

A

C

E

K

 

 

 

 

 

 

 

7

S

Ę

D

Z

I

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam Mickiewicz wg Tadeusza Czuraja

Podsumowanie:

1.      Uczniowie wyjaśniają hasło krzyżówki i grupują wiadomości z lekcji.

2.      Nauczyciel informatyki prezentuje na ekranie ilustracje Adama Mickiewicza według różnych autorów.

3.   Nauczyciele języka polskiego i informatyki oceniają pracę uczniów na lekcji.

 

Zadanie domowe:

Przedstaw w wersji malarskiej elementy krajobrazu, które poeta umieszcza w „ Inwokacji”.